Psychický teror v práci, jak se ubránit?

Znáte to, slovní strkanice, intriky, shazování, posměch. Ne všichni mají to štěstí na přátelské pracovní prostředí. Někdy se situace vyostří natolik, že chování kolegů lze nazvat psychickým terorem. Co když vám vztahy na pracovišti přerostou přes hlavu? Je z toho cesta ven nebo je jediným východiskem podání výpovědi?


Pokud není v práci pohoda, pak se do ní ani nemůžeme těšit. Intriky, přetvářky, pomluvy - to vše rozkládá kolektiv


V práci trávíte minimálně jednu třetinu dne, často i víkendy, proto je důležité cítit se na pracovišti příjemně. V úspěšných firmách vědí, že utužování kolektivu je dobré pro samotný výkon jednotlivých zaměstnanců, protože ten, kdo se cítí dobře, dokáže pracovat mnohem efektivněji než ten, kdo trpí úzkostí už v neděli večer a děsí se co se zase v práci bude ráno dít.

Ale ne všechny firmy, mají čas, chuť a finance snažit se stmelit své pracovníky. Tak je běžnou praxí, že ve firmách panuje spíše nepřátelská nálada a intriky. Jako v práci u paní Jany.

„U nás v práci jsem téměř nejstarší. Sice se snažím držet krok s mladšími kolegyněmi, ale je tam věková bariéra. Není se čemu divit, já už mám vnoučata ony jsou ještě bezdětné ... Dřív se chovaly slušně, ale pak mě vedoucí povýšila a to se jim nelíbí. Začaly narážky na mou postavu, názory, když udělám chybu místo, aby mě upozornily a já ji opravila nahlásí všechno vedení. Jsem neustále ve střehu. Do práce se netěším. Poslední dobou jsem byla dvakrát nemocná. Návrat z nemocenské byl těžký. Jim moje nemoc hrála do karet. Prý patřím do starého železa, nezasloužím si svůj plat a podobně. Ze stresu dělám chyby. Bojím se, že mě v práci vyhodí a zároveň vím, že by to byla úleva.“


Odborníci radí: „Nechcete být oběť? Tak se tak nechovejte?“


Kde ale v sobě najít sílu, sebrat odvahu a vyhrabat z trosek poslední zbytky sebevědomí?


S tím Vám pomohou kurzy Mi5M.


V kurzu Jsem tvůrcem svého života, získáte nejen sebevědomí, ale také se naučíte pojmenovat své problémy a efektivně hledat řešení, jak je odstranit.

Kam dále:

Přihlásit k odběru