Strašák sportovců - syndrom vyhoření

Znáte větu, sportem ku zdraví? Ta u vrcholových sportovců rozhodně neplatí. Ve vysoké hře se hraje na jiná pravidla: tvrdá dřina, trénink za tréninkem, únava, odříkání a pak pro změnu zase dřina. O tom, že to je obrovský nápor na psychiku nemůže být pochyb. Tak sem tam prostě nečekaně ukončí svou kariéru i ti nejnadějnější.


Jak zvýšit sportovní výkon? Jak zabránit vyhoření ve sportu. Chci sportovat pro radost


Ve sportu je důležité odhodlání, radost z pohybu, chuť do dalšího trénování a zdolávání nových cílů. Každý člověk má však své limity a tak nejde zlepšovat časy a lámat rekordy do nekonečna. Jednoduše se pak může stát, že se sportovec dostane do mrtvého bodu. Už se nemá co dál ve své disciplíně naučit, cítí, že se nikam neposouvá a sport už mu nedává to co dřív. Psychika trpí. Někdy to dojde tak daleko, že jej postihne syndrom vyhoření. Sportovci velmi snadno podléhají touze vítězit a jejich mysl se soustředí jen na výkon, pryč je nadšení ze sportu a výsledky se zhoršují.

Podobně se v poslední době cítí i cyklista Radek, jehož příběh zní sice překvapivě, přestože je to osud mnoha sportovců.

„Jsem ještě docela mladý, ale víte, jak to ve sportu chodí. My stárneme dvakrát tak rychle. Takže už taky nejsem úplné ucho… No a poslední dobou se mi nedaří, trenér mě tlačí na stupně vítězů. Snažím se, trénuju každý den. Výsledky sice nejsou tak špatné, ale prostě na výhru to nestačí. Dupu do pedálů, co to jde, dřív jsem pociťoval prožitek z jízdy. Teď nic, vlastně nejen při sportu necítím vůbec nic. Nedokážu se soustředit a pořád myslím na vítězství, už nemám téměř žádný osobní život. Věnoval jsem cyklistice všechen čas, nedokážu si představit být bez ní, jenže taky si nedokážu představit, že bych takhle ještě dokázal pokračovat dál ...“

Z těchto řádků zoufalství přímo čiší, přestože je jasné, co by měl mladý cyklista udělat. Přestat myslet na vítězství. Odreagovat se a udělat si někdy trochu volna.


Jenže jak toho dosáhnout, když se za cílovou páskou ženete celý život?


Jak najednou začít myslet jinak?


Můžete se to naučit na kurzech Mi5M, které pomohou utřídit myšlenky, tak aby vám pomáhaly nikoliv škodily.


Na tuto problematiku se zaměřuje kurz s názvem Jsem tvůrcem svého života.

Kam dále:

Přihlásit k odběru