Strach dobrý sluha, zlý pán


Strach je jednou ze základních lidských emocí. Přestože je nedílnou a dokonce i užitečnou součástí našich životů, bývá vnímám veskrze negativně. Proč tomu tak je? Proč odmítáme emoce, které jsou naší součástí už v po tisíciletí předávané DNA? Jak sám nadpis prozrazuje, někdy strach přeroste do rozměrů, kdy přestane být pomocníkem, ovládne naši mysl a ovlivní každé rozhodnutí ...


Mám strach, bojím se. Jak se mám zbavit strachu? Nechci se bát.


Strach nás provází na cestě životem od raného dětství. V miminkovském věku se jedná o strach vrozený, který je nezbytný pro přežití. Později ruku v ruce s rozumem přichází i strach, vzniklý na základě vlastních zkušeností, vytvořený pomocí myšlenek nebo převzatý ze zkušeností ostatních. Tato jedinečná emoce ovlivňuje velmi často naše touhy a přání, která se bojíme uskutečnit z obavy, že plán nevyjde, že se něco pokazí, nebudeme mít dostatek peněz. Tak často plány začínají a končí u představ.

Strach svázal ruce i Romanovi, který se bojí uskutečnit svůj projekt. Emoce, které s ním zmítají popisuje takto: „Vždycky jsem chtěl podnikat, opravdu vždycky, už na střední jsem měl svůj plán. Spolužáci ze mě měli legraci, že jsem snílek. Já si ale stál za svým. Jenže pak jsem potkal Veroniku. Byla to velká láska a trvá dodnes, i když po krátké známosti otěhotněla. Najednou jsem nemyslel jen za sebe. Měl jsem zodpovědnost za tři lidi a projekt letěl do kouta. Bál jsem se, že nás neuživím, že to celé nevyjde nebo že ten projekt není až tak dobrý, jak si myslím. Naší malé je už 8 let a pořád se cítím stejně. Nejvíc mě štve, že ti, co se mi na střední smáli, dnes úspěšně podnikají. Já se jen bojím, co by kdyby, neustále přemítám a nedokážu se hnout z místa.“


Máte taky svůj sen, který si chcete vyplnit, ale brání vám v tom obavy?


Toužíte žít úplně jinak, jenže nemáte odvahu udělat první krok?


Právě tím pomyslným prvním krůčkem může být návštěva kurzů Mi5M, kde se naučíte, jak se nenechat ovládat vlastním strachem.


Na kurzu Jsem tvůrce svého života, získáte odvahu vystoupit ze svého vlastního stínu. Přestanete se strachem bojovat a zjistíte, jak s ním žít a přijímat jej jako svou přirozenou součást.

Kam dále:

Přihlásit k odběru